Çocuklarda Erken Ortodontik Tedavinin 10 Faydası

ortodontiktedavi

Ebeveynler artık doğru diş sağlığının öneminin ve bunun çocuklarının genel sağlığını ve refahını nasıl doğrudan etkileyebileceğinin daha fazla farkına vardı. Erken ortodontik tedavi (aynı zamanda önleyici tedavi olarak da bilinir), 7 yaşından itibaren bazı şiddetli ortodontik bozukluğa sahip çocuklarda yapılan ortodontik müdehalelerdir.

Erken Ortodontik tedavinin sağladığı bir çok faydalar nedeniyle, çocukların 7 yaşına kadar bir ortodonti uzmanı tarafından muayene edilmesini tavsiye ediyoruz. Erken ortodontik tedavi, çarpık dişleri düzeltmekten daha fazlasını yapabilir. Çocuğunuzun ömür boyu sürecek sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmasına yardımcı olabilir.

Çocuğunuzda Erken Ortodontik Tedaviye başlamak aşağıdaki 10 FAYDA yı sağlayabilir.

  • Ağız sağlığını geliştirir.

Düzgün dişler daha kolay temizlenebilir ve daha iyi ağız hijyeni sağlar. Çapraşık dişler,

bakterilerin ulaşılması zor, temizlenmesi zor alanlarda saklanmasına olanak tanır. Yanlış hizalanmış dişler diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olabilir.

  • Daha iyi bir Özgüven.

Bakımlı, sağlıklı, düzgün dizilmiş diş ve diş etlerine sahip çocuklar daha iyi bir yüz estetiğine sahip olurlar ve kendilerini daha iyi hissetmeleri ve gülümsemekten korkmamaları daha olasıdır.

  • Konuşma Gelişimine katkı.

Yanlış hizalanmış dişler konuşma bozukluklarına neden olabilir. Dilin düzgün çalışmasına

müdahale ederek seslerin doğru şekilde ifade edilmesinde zorluk yaşanmasına neden olabilir. Ortodontik tedavi yanlış hizalamaları düzelterek daha iyi konuşma ve iletişim sağlayabilir.

  • Dişlerde Daha Az Travma.

Çarpık dişler yaralanma veya hasara karşı savunmasız olabilir. Dişler dışarı doğru çıkık

olduğunda veya yanlış hizalandığında, doğru yerdekilere göre kırılmaya veya zedelenmeye daha yatkındırlar.

  • Çene Kapanış Problemlerini Düzeltme.

Büyüme gelişme halen devam ettiğinden kapanış problemleri daha hızlı ve daha kolay tedavi edilir. Büyüme ve Gelişimi yönlendirerek, çenelerin gelişimlerini olumlu yönde etkileyebilirler.

  • Zaman ve Paradan tasarruf

Diş sorunları tedavi edilmezse zamanla daha da kötüleşir, dişlerinizin daha kötü görünmesine neden olur. Diş problemini çözmek ne kadar zor olursa, o kadar uzun sürecek ve daha fazla paraya ihtiyaç duyulacaktır. Çocuğunuzun ortodontik sorunlarını erkenden düzeltmek, onlara daha iyi diş sağlığı sağlayabilir ancak aynı zamanda uzun vadede zamandan ve paradan da tasarruf etmenizi sağlar.

  • Daimi Dişlere yer açma

Çocuklarda Diş arklarının genişliği kolayca artırılabilir ve sürmekte olan daimi dişlere yer

oluştururlar. 6 yaş dişlerinin pozüsyonlarını tutarak ve düzelterek sürmekte olan daimi dişlerin yerlerini korurlar ya da onlara yer açarlar. Daimi dişlerin gömülü kalma olasılığını azaltırlar.

  • Daha iyi hasta uyumu

Ergenlik dönemindeki uyum problemleri öncesinde daha iyi bir hasta uyumuna fırsat tanırlar.

  • Basit Tedaviler ve Stabil sonuçlar

Erken dönemde yapılan tedavilerden sonra, Daimi dişlerin sürmesi henüz tamamlanmadığından, süt dişlerinin yerlerini daimi dişlere bıraktığı bir ara döneme geçilir. Daimi diş sürmeleri tamamlandığında Faz-II(2.aşama) Ortodontik tedavi olarak adlandırılan nihai ortodontik tedaviye geçilir(Erken Tedaviler Faz-I tedaviler olarak da adlandırılır). Erken Ortodontik Tedaviler, gelecekte yapılacak nihai ortodontik tedaviyi basitleştirir ve süresini kısaltırlar, tedavi sonuçlarının daha stabil olmasını sağlarlar.

  • Solunum Katkısı

Çocuklarda Üst çene genişletme tedavisi, çocukların üst hava yollarında hacim artışına neden olarak burun solunumuna geçişi sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir