İlk Ortodonti Randevusu

ilk-ortodonti-kapak

İlk ortodonti randevunuzda sizi neler bekliyor ?

Her türlü ilk başvuruda olduğu gibi, bazı formları(İlk Hasta Formları) doldurmanız gerekecektir.
(Bu formları kliniğimize ilk geldiğinizde ya da gelmeden önce web sitemizden online olarak ya da download ederek doldurabilirsiniz. İlk Hasta formları hastanın Tıbbi ve Diş sağlığı geçmişi ile ilgili bilgileri öğrenmemize ve ortodontik bozukluğu ile ilgili şikayetini, endişelerini ve olası tedavi ile ilgili beklentilerini anlamamıza yardımcı olur)

Tedaviye başlamadan önce güncel bir diş muayenesi ve temizlik yaptırmanız istenebilir. Dişlerin ve dişleri destekleyen kemiğin sağlıklı olması gerekir. Lütfen Diş hekiminize ortodontik tedaviye başlamayı planladığınızı bildirin! Kaplama, Köprü ve implantlar ortodontistin dişleri ideal pozisyonlarına getirme yeteneğini sınırlayabilir ve tedaviden sonra dişler ideal konumlarına ulaştıktan sonra yapılmaları daha yararlı olacaktır. Tedavinizden önce veya tedavinizin tamamlanmasından sonra, dişeti cerrahisi, eksik veya şekil bozukluğu olan dişlerin restorasyonu ve diğer diş tedavi ihtiyaçlarınızın değerlendirilmesi için farklı uzmanlara yönlendirilebilirsiniz. 

KAPSAMLI ORTODONTİK MUAYENE
Kapsamlı bir ortodontik muayene tedavinizin en önemli aşamalarından biridir. Kapsamlı bir muayene, Dişler ve Çenelerdeki kapanış bozuklarının ve gülümsemeyi ve yüz oranlarını olumsuz etkileyen tüm sorunların doğru bir şekilde teşhis edilmesine olanak tanır.

Klinik Muayene
Klinik muayene, endişelerinizi ve beklentilerinizi ortodontistinizle görüşmeniz ile başlar. Buna Dişler, Çenelerin kapanış problemleri ile ilgili yaşadığınız sorunlar dışında, gülümsemeniz, dudak pozisyonlarınız, yüz oranlarınız ile ilgili endişeleriniz de dahildir. Bundan sonra ortodontistinizin yapacağı ilk şey, hem tıbbi hem de diş sağlığı ile ilgili geçmişinizi gözden geçirmek olacaktır. (Her ikisi de son derece önemlidir. Bu nedenle doldurduğunuz her şeyin doğru olduğundan emin olmaya çalışın.) En son ne zaman diş hekiminize gittiğinizi, en son ne zaman röntgen çektirdiğiniz, diş fırçalama alışkanlığınız ve daha fazlası…Genel tıbbi geçmişinizle birleştirilen bu bilgilerin tümü, daha ileri kararlar verilmeden önce ortodontistiniz tarafından dikkate alınır.

Ağız içi ve dışı Fotoğraflar, Röntgenler, Ağız Taraması
Diş dizilimlerini ve Çenelerdeki kapanış problemlerini görmek, gülümsemeniz, yüz oranlarınız ve dudaklarınızın konumu ile ilgili dengesizlikleri tespit etmek için ağız dışı ve ağız içi fotoğraflarınız çekilecektir.

Ortodontistiniz, ortodontik probleminizin iyi bir teşhisi ve detaylı bir şekilde tedavisinin planlanması adına sizden bazı röntgenlerin çekilmesini isteyecektir. Mevcut dişler ve bunların bulundukları kemik kaidelerle ilişkilerini, eksik veya fazla dişleri, süremeyen ya da anormal pozisyonlanmış dişleri, çene kemiklerinin dikey ve yatay yönde ilişkilerini, hastaların büyüme potansiyellerini, ideal dudak pozisyonlarını sağlamak ve dişleri sağlıklı bir kemik sınırları içinde tutmak konusunda diş çekimi gerekip gerekmediğini, ideal bir kapanış elde etmek için çene ameliyatı ya da büyüme modifikasyonu kullanarak hastayı tedavi etme seklini tespit etmek için ortodontide PANORAMİK, SEFALOMETRİK ve EL-BİLEK RÖNTGENLER den yararlanılır. Eğer gömülü bir dişiniz varsa, bu dişlerin konumunu doğru bir şekilde değerlendirmek ve çevre yapılara gelebilecek olası hasarları tespit etmek için sizden o bölgenin 3 boyutlu röntgenini (CBCT) çektirmeniz istenebilir.

ilk-ortodonti-2

Ortodontistiniz, 3 boyutlu bir ağız içi bir tarayıcıyla ağız ve dişlerinizi tarayarak dijital çalışma modelleri elde edebilir ve bu diş ve çene ilişkilerini dikey, yatay ve enine kesitlerde daha yakından incelemesine olanak tanır.

Ortodontik bozuklukların doğru teşhisi için kapsamlı bir muayene ve veri toplanması şarttır. Ortodontistiniz, kapsamlı bir klinik muayene ve dişlerinizin resimlerinden, radyografilerinden ve dijital modellerinden toplanan tüm verilerin analizini takiben yüz, iskelet ve diş uyumsuzluklarıyla ilgili tüm sorunları tanımlar, listeler ve önceliklendirir. Tüm estetik ve fonksiyonel ihtiyaçlarınızı karşılayacak özelleştirilmiş bir tedavi planı oluşturur. Her hastanın tedavi ihtiyaçları benzersizdir ve bu nedenle her hastanın tedavi seçenekleri, sağlık, estetik ve fonksiyonel ihtiyaçlarını karşılayan en iyi seçeneği bulmak için kapsamlı ve dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.

Ortodontistiniz, tedavi için doğru zamanlamayı, ideal sonuca ulaşmak için gereken süreyi ve tedavinizin bir veya daha fazla aşamada tamamlanıp tamamlanamayacağını belirleyecektir. Yaklaşık yarım saat sürecek olan ilk ortodontik randevunuz kapsamlı bir diş sağlığı muayenesinden ve potansiyel tedavi seçeneklerinin tartışılmasından oluşacaktır. Randevu sonrasında tarafınıza ayrıntılı bir yazı ve genel diş hekiminize tam bir rapor gönderilecektir.

Her hasta için ilk ortodontik muayene sırasında aşağıdaki soruları ele alacağız:
● Ortodontinin çözebileceği bir durum var mı?
● Tedaviye şimdi mi ihtiyaç duyuluyor yoksa uygun büyüme, diş sürmesi veya diğer faktörler ortaya çıkana kadar tedavi ertelenmeli mi?
● Sorunu düzeltmek için hangi tedavi prosedürleri kullanılacak?
● Kalıcı dişlerin çekilmesi gerekiyor mu?
● Tedavi ne kadar sürecek?
● Kaça mal olacak?
● Ödeme seçeneklerim nelerdir