Braketler ve Apareyler

Orthodontist Install a Bracket System  In Dental Office. Close Up

Ortodontide kullanılan braket tiplerinden bazıları aşağıdadır. 

GELENEKSEL METAL BRAKETLER (TWİN BRAKET)

Geleneksel metal braketler en yaygın kullanılan braket türüdür ve günümüzde her zamankinden daha konforludur. Yıllar geçtikçe daha şık, daha küçük ve daha rahat hale geldiler. Yüksek kaliteli paslanmaz çelikten yapılmışlardır ve Daha özgün ve renkli bir gülümseme için üzerine renkli lastikler (lastik bantlar) ekletme seçeneğiniz vardır. Tellerle ortaya çıkan basıncın dişlerinizi kademeli olarak düzeltebilmesi için periyodik olarak sıkılmaları gerekir.

KENDİNDEN BAĞLANAN BRAKETLER (SELF-LIGATING BRAKET): DAMON SİSTEM BRAKETLER

Kendinden bağlanan braketler geleneksel braketlerle aynı malzemelerden yapılır. Bununla birlikte, kendiliğinden bağlanan diş telleri elastik kullanımını gerektirmez, bu da daha az randevu ve dişe daha az sürtünme uygulanması anlamına gelir. Ayrıca şeffaf, seramik veya geleneksel metal braketlerle de kullanılabilirler. Damon® System gibi kendinden bağlanan braket sistemleri ark tellerinin kolayca yerleştirilmesine yardımcı olurken üzerlerine uygulanan baskıyı azaltan özel bir klips kullanırlar.. OE ortodonti olarak Damon sisteminin en son dizayn edilen ürünü olan Damon Ultima Braket sistemlerini hastalarımızda uyguluyoruz.

  • Daha az sürtünme, geleneksel diş tellerine göre çok daha az ağrıyla dişlerin daha hızlı ve rahat hareket etmesine neden olur ve tedavi süresini yaklaşık dört ila altı ay kısaltır.
  • Dişlere yer açmak için diş çekimine daha az ihtiyaç duyulur.
  • Damon braket sistemi ile genişletici kullanmadan daha geniş bir gülümseme elde edilebilir.
  • Daha az seans gerektirir.
  • Braketin etrafında plak toplayan, bakteri biriktiren ve sıklıkla braketlerin rengini bozan elastik ligatürler yoktur. Bu, diş temizliğini çok daha kolay hale getirir.
ESTETİK BRAKETLER

Bu braketler, doğal dişlerinizin rengini taklit edecek şekilde görünmesi için şeffaflık düzeyleri değişen malzemelerden yapılır. Dişlerinizde metal braketlere göre daha az fark edilirler ve gençler ve yetişkin hastalarda daha popülerdirler. Şeffaf braketler, seramik tabanlarının metal muadillerine göre daha kırılgan olması nedeniyle üst ön dişlerde alt dişlere göre daha fazla kullanılma eğilimindedir.

LİNGUAL BRAKETLER


Lingual diş telleri dişlerinizin arkasına gizlendiği için gülümsediğinizde tel yokmuş gibi bir görüntü verir! Incognito® gibi lingual braketler bu nedenle görünüş olarak “görünmez”dir. Metal apareyler dişlerinizin ve ağzınızın şekline uygun olarak size özel olarak üretilir. Kozmetik nedenlerden dolayı, lingual diş telleri sporcular ve tanınmış kişilerin yanı sıra oyunculuk veya modellik yapanlar arasında da popülerdir.

Ortodontide kullanılan apareylerden bazıları aşağıdadır.

HIZLI MAKSİLLER GENİŞLETME APAREYİ(RPE/PALATAL EXPANDER): Hızlı Damak Genişletici veya RPE, çapraşıklığın ve çapraz kapanışın düzeltilmesine yardımcı olmak için çene genişliğinin sabit bir vida ile artırılmasıdır. Bunun için ideal zaman henüz büyüme aşamasında olduğunuz zamandır. Size verilecek özel anahtar ile cihazı nasıl aktif hale getireceğiniz anlatılacaktır.

 

NANCE APPLİANCE: Süt dişlerinin çekimi sonrasında veya ortodontik tedaviniz sırasında üst azı dişlerinin dönmesini veya ileri gitmesini önlemek için kullanılır. Bazı hastalar kalıcı ön dişlerinin veya küçük azı dişlerinin yerine oturmasını beklerken Nance Apareyini takarlar.

LİNGUAL ARK(lower lingual holding arch (LLHA)): LIngual ark (LLHA) yer koruyan bir apareydir. Alt birinci azı dişlerinize alt dişlerinizin iç tarafı boyunca uzanan bir tel ile bağlanan iki metal banttan oluşur. Bu cihazın amacı alt azı dişlerinizin hareket etmesini önlemektir.

SABİT DİL İNLEYİCİ(Tongue Crib or Spurs): Dil itimi ve Parmak emme alışkanlıklarında ön dişlerin yanlış pozüsyonlara hareketini önlemek amacıyla alışkanlık kırıcı olarak kullanılırlar. Bir kafese (Crib) benzeyebilir veya küçük çıkıntılara (Spurs) sahip olabilir. Bazen üst kesici dişlerin arka kısımlarına yapıştırılabilen çıkıntılarda (bondable Spurs) mevcuttur.

SABİT ALT ÇENE GENİŞLETME APAREYİ(MANDİBULAR EXPANDER): Bir Mandibular (alt) genişletici bir yay ya da vida ile aktive edilebilir. Bu apareyler alt azı dişlerine dışarı ve geriye doğru kuvvet uygulayarak alt çene diş kavsini genişletir. Alt çene kemiğini genişletmediği için alt çenede sağlanabilecek toplam genişletme miktarı sınırlıdır.

PENDULUM/PENDEX: Bu apareyler üst azı dişlerinin distalizasyonu(geriye doğru hareketi) birlikte üst çeneyi genişletmek için kullanılır. Bu şekilde Angle Sınıf 2 malokluzyonları ve çapraşıklıklar düzeltilebilir.

CARRİERE MOTİON APAREYİ (Carriere Motion Appliance): Sınıf 2 ve sınıf 3 kapanış bozukluklarını düzeltmek için elastiklerle birlikte kullanılan, köpek dişlerinden 6 yaş dişlerine uzanan metal bir bardan oluşan apareydir. Bu aparey genellikle tedavinin başında 3-5 ay kadar kullanılır ve braketli veya şeffaf plaklı tedaviler takip eder.

TWİN BLOK APAREYİ: Twin Block apareyi, iskeletsel sınıf 2 kapanış bozukluklarını düzeltmek için kullanılan takılıp çıkarılabilir bir ortopedik ve ortodontik apareydir. Biri üst çenede, diğeri alt çenede olmak üzere iki parçadan oluşur.

HERBST APAREYİ: Büyüyen bir hastada sınıf 2 retrognatik alt çeneyi düzeltmek için kullanılan ortodontik bir apareydir. Herbst apareyi, üst çeneye hafif yukarı ve geri kuvvet, alt çeneye ise ileri kuvvet uygular.

FORSUS APAREYİ: Büyüme gelişim düneminde alt çene geriliği ile karekterize Sınıf 2 bölüm 1 malokluzyonların tedavisinde ve genç erişkin hastalarda ortognatik cerrahiye bir alternatif olarak kullanılırlar.ŞEFFAF PLAKLAR(ALIGNERS VE INVISALIGN)Invisalign® şeffaf plaklar çocuklar, gençler ve yetişkinler için diş tellerine alternatif diş düzeltme tedavisidir.

ŞEFFAF PLAKLAR(ALIGNERS VE INVISALIGN): Güçlü bir plastik malzemeden her hastanın ağzına uyacak şekilde üretilmiş, 1 veya 2 haftada bir değiştirmek suretiyle istenen diş hareketi elde edilene kadar günde 22 saat ağızda taşınması gereken bir dizi diş düzeltici plakdır. İnvisalign çocuklar, gençler ve yetişkinler için diş tellerine alternatif, bilinen dünyadaki ilk ve en eski diş düzeltici şeffaf plak tedavisidir.

YÜZ MASKESİ: Yüz maskesi, damak genişletici üzerindeki kancalara elastiklerle (lastik bantlar) tutturulan bir ağız dışı apareydir. İskeletsel Sınıf 3 bozuklukların tedavisi için üst çeneyi ileri doğru yönlendirmek amacıyla kullanılır. Yüz maskesi tedavisi yalnızca genç ve büyüme çağındaki hastalarda kullanılabilir.

SX RETAİNER ve SABİT RETAİNER: Essix tutucular, braketli tedavinizin veya şeffaf plak tedavinizin sonuçlarını korumak için kullanılan bir tür ortodontik tutucu pekiştirme apareyleridir. Bunlar bir dizi şeffaf, çıkarılabilir plastik tutucudur ve bunları tedavinizin ardından düzenli olarak takacaksınız. Sabit retainer ise, tedavi sonrasında dişlerinizi yerinde tutmak için dişlerinizin arkasına kalıcı olarak bağlanan ince bir metal telden oluşur.

BİTE AÇICI PLAK(Bite Plate): Derin bir kapanışın açılmasına yardımcı olmak için üst azı dişlerine yapıştırılan sabit bir ısırma plağıdır ve genellikle yaklaşık 6 ay kullanılır. Bazen tek başına kullanılırken bazen de braketlerle birlikte kullanılır. Bu aparey ön dişleri tutarak ve arka dişlerin karşılıklı olarak büyümeye devam etmesini sağlar. Derin kapanışlı ağızlarda, üst kesici dişlerin arka bölgesine yapıştırılan sabit bite açıcı parçalar da mevcuttur(Bite Turbos/bite builders).

UYKU APNESİ APAREYİ(OSAS APPLİANCE): Horlama ve obstrüktif uyku apnesi (OSA) için siz uyurken hava yolunuzu açık tutmak için alt çenenizi ileri pozisyonda tutan ağız içi apareydir.

HEADGEAR: Tipik olarak hastanın kafasına veya boynuna bir kayış sistemiyle bağlanan bir tür ortodontik apareydir. Headgearlar, Sinif 2 kapanış bozukluklarını düzeltmek, üst çenede çapraşık dişlere yer açmak, bazen diş çekilen vakalarda 6 yaş dişlerinin öne doğru hareketini önlemek ve üst çene büyümesini büyümesini frenlemek için kullanılır. Genellikle çene kemikleri hala büyümekte olan çocuklara tavsiye edilir.

TRANSPALATAL ARK(TPA): Üst azı dişlerini yerinde tutmak ve arka dişlerde çapraz kapanışları düzeltmek için kullanılır.