Hızlı Üstçene Genişletmesi (Rapid Maxiller Expansion-RME) nedir ?

Çocuğunuzu bir Ortodontiste götürdüğünüzde, Ortodontistiniz çocuğunuzun dişlerinin ve çenesinin hizalanmasına yardımcı olmak için Hızlı Üst Çene Genişletme Tedavisi de dahil olmak üzere bir dizi farklı tedavi seçeneği önerebilir. Böyle bir isimle karşılaştığınızda klinikten bazı sorularla çıkabilirsiniz. Bunlardan bazılarını sizin için yanıtlamaya çalışağız ve böylece ortodontistinizin önerdiği tedaviye daha fazla güvenebilirsiniz.

Hızlı Üstçene Genişletmesi nedir ?

Hızlı Üstçene Genişletmesi (Rapid Maxiller/Palatal Expansion), Üst çene alt çeneye göre çok dar olduğunda, genç hastalarda 2 ayrı parçadan oluşan üst çene kemiğinin, vidalı bir genişletme apareyi(RME apareyi veya Rapid Maxiller/Palatal Expander) ile ortopedik(kemik kaideleri ile birlilkte) olarak genişletilmesidir.

Çocuğumun Hızlı Maksiller Genişletmeye ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlarım?

Aşağıdaki nedenlerden dolayı çocuğunuzun üstçene genişletme tedavisine ihtiyacı olabilir.
● Çapraz kapanışlar.(Normalde üstçene dişleri alt çene dişleri ile alt dişlerin dış taraflarından örterek kapanışa gelir. Bunun tersi olduğu Çapraz kapanışların tedavi
edilmemesi, Alt çenenin simetrik olmayan büyümesine ve yüzde asimetrilere neden olabilir)

Aşırı çapraşıklıklar.(Dişlerin doğru pozisyonda sürmesi için üstçene genişletmesi ile yer açmak çapraşıklığı azaltır)
● Ağız solunumu ile birlikte seyreden Üstçene darlığı (Üstçene darlığı aynı zamanda üst solunum yolunu kısıtlayan burunda hava geçişlerinde daralmaya yol açar. Genişletme tedavisi çocuğunuzun burundan daha rahat nefes almasına yardımcı olabilir)
● Üstçene darlığına bağlı Altçene geriliği. (Dar bir üst çene sıklıkla alt çenenin geriye doğru sıkışıp kalmasına ve dilin hava yolunu tıkamasına neden olur. Üstçene genişletme tedavisi altçene rahatça büyümesine izin verir.)

Hızlı üst çene genişletme tedavisi için en iyi zaman nedir ?

Genişleme tedavisine çocuğunuzun büyüme atağının zirveye ulaştığı dönemden önce (8 yaşından itibaren) veya bu dönemde (genellikle ergenlik yıllarına denk gelir) başlanabilir. Bu aşamada çene daha esnektir ve genişleme olasılığı yüksektir.

Genişleticiler nasıl etki eder ?

Genç hastalarda üst çenenin sağ ve sol yarısı arasında henüz kaynaşmamış olan sütür adı verilen eklem alanları mevcuttur. Üstçene genişletmesi ile birlikte eklem boşluğu genişler ve zamanla bu bölgeye yeni kemik yerleşir. Bu aşamadan sonra üst çene kalıcı olarak daha geniş kalır. RME ile üst çeneyi genişlettiğinde genellikle iki ön diş arasında geçici bir boşluk oluşur. Bu konuda endişelenmeyin çünkü 3 ay içerisinde kendiliğinden kapanacaktır.

Üstçene Genişletici apareyi nasıl bir görüntüye sahiptir ?

Genişleticiler, ortasında kapalı bir vida mekanizması bulunan metal bir çerçeveden oluşur. Bu metal çerçeve, bazı dişlere yerleştirilen bantlar yardımıyla 2 ya da 4 dişden(Banded RME), doğrudan dişlere yapıştırılan akrilik bir plak ile dişlerden ve damak kubbesinden(Bonded RME) veya direkt kemik üzerinden desteklenebilir.

Çocuğumun Genişleticiyi ne kadar süre taşıması gerekiyor?

RME apareyi ‘nin 3-9 ay boyunca sürekli olarak takılması gereklidir. İlk 2-3 hafta üst çene kemiğini genişletecek şekilde vidayı ayarlayacaksınız. Daha sonra onu kendi haline bırakacaksınız ve yeni kemiğin üst çenenin iki yarısı arasındaki boşluğu doldurmasına izin vereceksiniz. Bu, çocuğunuzun kapanışını iyileştirecektir ancak hastaların daha sonra dişlerini düzeltmek için daha ileri ortodontik tedavi gerekli olacaktır.

Genişletme sırasında Acı olacak mı?

Çocuğunuz genişletici takıldıktan sonra 3-5 gün boyunca hafif bir rahatsızlık ve baskı hissedebilir ancak üst çene genişlediğinde bu durum geçecektir. Gerekirse, normalde baş ağrısı için alacağınız basit ağrı kesiciler yardımcı olabilir.
Ayrıca ilk birkaç gün fark edebileceğiniz değişiklikler şunlar olabilir.
● Yutma Güçlüğü: Aparey ilk takıldığında yutma hissi farklılaşır ve bazı hastalar yutkunamadıklarını hissederler. Bu normal bir reaksiyondur, ancak zamanla kendilerini daha rahat hissedeceklerdir.
● Konuşma bozukluğu: Hastaların bir kısmı, alışma döneminde konuşmalarının etkilendiğini farkedebilir. Doğal eğilim konuşmaktan çekinmek olsa da, konuşma konusundaki güveni artırmanın en iyi yolu konuşmaktır.
● Artan tükrük akışı: Ayrıca tükrük akışında bir artış olduğunu da fark edebilirsiniz. Yine, bu geçicidir ve bir kaç gün sonra düzelecektir.

Hızlı Maksiller Genişletme tedavisi sırasında çocuğum ne yiyebilir?

Her apareyde olduğu gibi, bir ilk alışma dönemi olacaktır. Genellikle yumuşak bir diyetle başlamanız önerilir. Çocuğunuz apareye alıştıkça bu daha normal bir diyete dönecektir. Genel olarak konuşursak, cihazı yerinden çıkaracak sert veya yapışkan yiyeceklerden kaçınmak ve çürümeye neden olabilecek şekerli atıştırmalıkları en aza indirmek önemlidir.

Çocuğuma her yaşta Üstçene Genişletmesi yapılabilir mi ?

Genellikle Üst çenenin iki yarısı ergenlik dönemi(14 yaş civarı) ‘nden sonra kaynamaya başlar ve bu dönemden sonra iki yarıyı yeniden harekete geçirmek için genişletici apareyler bir cerrahi prosedürle birlikte kullanılır. Bu, Cerrahi Destekli Hızlı Palatal Genişletici olarak bilinir. Üstçene Genişletmesi için, çok geç kalmadığınızdan emin olmak için, öncelikle 7 yaşından itibaren bir ortodontiste danışmanızı öneririz; böylece gelecekteki sorunları en aza indirmeye yardımcı olacak Hızlı Maksiller Genişletme gibi erken müdahaleler de dahil olmak üzere tüm potansiyel sonuçlara hazırlıklı olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir