Erişkinlerde Ortodonti

Face of a young woman with braces on her teeth

Yetişkinlik döneminde ortodontik tedaviyi tercih etmeniz için ağız sağlığınızı veya görünümünüzü iyileştirmek de dahil olmak üzere pek çok iyi neden vardır. Çapraşık, iyi hizalanmış dişlere veya kötü kapanışa sahip yetişkinler, diş eti hastalığı (periodontal hastalık), diş eti çekilmesi, kemik kaybı ve aşınmış veya eksik dişler gibi ağız sağlığı sorunları açısından daha yüksek riskle karşı karşıyadır. Bazen bu, çocukken veya gençken ortodontik tedavinin tamamen yapılmamasından kaynaklanır ve bazen de tedavinin başlandığı ancak hiçbir zaman tamamlanmadığı eksik tedavinin bir sonucudur.
Sağlıklı ve güzel bir gülümsemeye ulaşma hedefi her yaşta aynı olsa da, ortodontistler,
yetişkinlerin çocuklardan ve gençlerden farklı ihtiyaçları olduğunun bilincindedir. Ortodontistiniz
İhtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre en uygun tedavileri seçmenize yardımcı olacaktır.
Bugün ortodonti sayesinde güzel bir gülümsemeye ulaşmak için her zamankinden çok daha
cazip seçenekler var. Geçmişte yetişkinler tek seçeneğin metal braketler ve teller ile olması ve
ergenlik yıllarındaki görünümleri nedeniyle diş teli takma konusunda isteksiz olmuş olabilirler.
Ancak artık başkalarının dişlerinizin ortodontik tedavi ile düzeltildiğini bilmesini neredeyse imkansız hale getiren çeşitli tedaviler var:

 Clear/Seramik Braketler (Diş renginde ya da şeffaf renkte Braketler)
● Lingual Braketler ( Diş arkalarına yaptırılan Braketler)
● Şeffaf Plaklar (Alignerlar and Invisalign)

Self-ligating Seramik Braketler

Alignerlar veya Invisalign (Şeffaf Plak Diş Düzelticiler)

Unutmayın, düzgün sıralanmış dişler sağlıklı dişlerdir. Dişleriniz düzgün bir şekilde hizalandığında temiz tutulması daha kolay olur ve bu da diğer sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Güzel bir gülümseme güven oluşturur. Bir yıllık bir ortodontik tedavi hayatınızın geri kalanında özgüveninizin artmasına yardımcı olabilir. İstediğiniz zaman güvenle gülümseme ve gülme özgürlüğüne sahip olduğunuzu hayal edin! Yanlış hizalanmış dişler veya tedavi edilmeyen çeneler daha da kötüleşebilir. Gerekli ortodontik tedavinin göz ardı edilmesi ağız ve diş sağlığı sorunlarına neden olabilir. Ergenlik çağında diş teli kullanmış olabilirsiniz veya kullanan birini tanıyor olabilirsiniz. 70’li, 80’li veya 90’lı yıllardaki diş telleri muhtemelen büyük, ağrılı ve çirkin metal diş tellerini çağrıştırıyor. Muhtemelen gençlik yıllarını çok garip ve korkulacak bir şey haline getiren utanç verici başlık aletlerini hayal ediyorsunuz. Geleneksel diş tellerine dair her şey değişti. Artık rahat, daha az fark edilen ve yaşam tarzınızı ETKİLEMEYEN birçok tedavi seçeneğimiz var. Günümüzde ortodontik tedavi araçları daha az fark edilmekle kalmıyor, aynı zamanda daha kısa sürede düz ve sağlıklı bir gülümsemeye ulaşmanıza da yardımcı oluyor. Yetişkinlerde Ortodonti çocuk ve gençlerden bazı yönleriyle farklıdır. En büyük fark, yetişkinlerin artık büyümemesidir. Yetişkinlerin sahip olduğu kemiklerin olgunluğu ve yoğunluğu nedeniyle, yetişkin tedavisi benzer sorunu yaşayan çocuk/gençlerin tedavisinden biraz daha uzun sürebilir. Bazı ilaçlar ve sigara içmek, diş sıkmak veya gıcırdatmak ya da dili itmek gibi bazı alışkanlıklar tedavinin sonucunu etkileyebilir. Ortodontistlerin bakımı koordine etmek için hastanın diş hekimiyle birlikte çalışması yaygındır. Optimum diş sağlığına ulaşmak için diş hekimi ve ortodontistin ağız cerrahları, periodontistler ve endodontistler gibi diğer diş hekimliği uzmanlarını araması gerekebilir.