Çocuklar, Gençler ve Erişkinlerde İnvisalign (Şeffaf Plak Tedavisi)

Beautiful smiling Turkish woman is holding an invisalign bracer

Geleneksel metal diş tellerine çekici bir alternatif olan Invisalign tedavisi, dişlerinizi kademeli olarak düzeltmek için dişlerinize kontrollü miktarda kuvvet uygulayan bir dizi şeffaf, özel olarak takılıp çıkarılabilen ağız hizalayicilarindan(Aligner) oluşur. Sistem, geleneksel diş telleriyle aynı güzel sonuçları sağlar ancak bunlar neredeyse görünmezdir.

İnvisalign tedavisi 4 basit adıma ayrılabilir:
● Dişlerinizin dijital görüntüsü oluşturulur.
● Doktorunuz dişlerinizi ve kapanışınızı düzeltmek için özelleştirilmiş bir çözüm tasarlar.
● Invisalign hizalayıcılarınız üretilir ve ortodontistin muayenehanesine teslim edilir.
● Periyodik muayenehane ziyaretleriyle tedaviye evde devam edersiniz.

Adım 1: Dişlerinizin 3 boyutlu dijital görüntüsünü oluşturmak
Invisalign süreci dişlerinizin 3 boyutlu görüntüsünün oluşturulup bu görüntünün Invisalign firmasına gönderilmesiyle başlar.

Adım 2: Doktorunuz Tedaviniz İçin Özelleştirilmiş Bir Plan Oluşturur

3D görüntü Invisalign sistemine yüklendikten sonra doktorunuz dişleriniz için özel bir plan oluşturmak üzere bir Invisalign laboratuvar teknisyeniyle birlikte çalışacaktır. Genellikle doktorunuz birden fazla plakla dişlerinizi kademeli olarak hareket ettiren bir plan oluşturacaktır. İlk hizalayıcınızı yaklaşık bir hafta, ardından bir hafta daha takacaksınız. Dişleriniz tamamen düz bir konuma gelene kadar hizalayıcıları değiştirmeye devam edeceksiniz.
İhtiyaç duyulan plak sayısı her hastanın dişlerine ve doktorun özelleştirilmiş tedavi planına bağlıdır. Invisalign tedavi planınızın özelleştirilmesi gerçekten sürecin en önemli parçasıdır.
Neden öyle?
Invisalign tedavi planınız en başından itibaren doğru şekilde oluşturulmadıysa, sonuçlarınızın o kadar da iyi olmama ihtimali yüksektir. Bu, tedavi sürenizin çok daha uzun süreceği ve sonuçların söz verildiği kadar iyi olmayacağı anlamına gelir. Her ne kadar teknoloji ilerlese de yetenekli ortodontistlerin deneyiminin, uzmanlığının, bakımının ve sanatının yerini hiçbir şey tutamaz.

Adım 3: Plaklarınız Teslim Edilir ve Tedaviniz Başlar.
Ağız taramasından sonra Invisalign tedavinizin resmi olarak başlaması genellikle yaklaşık 4 hafta sürer.

Plaklarınız geldikten sonraki ilk muayenenizde doktorunuz “Invisalign ataşmanları” yerleştirebilir. Bunlar, bir “tutamak” görevi görmek ve Invisalign plaklarının dişleri daha doğru bir şekilde hareket ettirmesine yardımcı olmak için dişlerin üzerine yerleştirilen küçük diş renginde ataçmanlardır:

Bu aparatların gerekliliği, boyutu ve yeri doktorunuz tarafından Invisalign tedavi planınız
özelleştirilirken belirlenir.
Atacmanlara ek olarak doktorunuz şunları önerebilir:

● Bazı diş boyutlarında eksiltme

● Bazı diş yüzeylerinin yeniden şekillendirilmesi

● Kapanışınızı düzeltmeye yardımcı olmak için elastik kullanımı

● Tedavinize yardımcı olacak ek cihazlar veya değişiklikler

Her insan farklı olduğu gibi, hiçbir Invisalign tedavi planı da aynı olmayacaktır. Ataçmanlarınız yerleştirildikten sonra doktorunuz invisalign hizalayıcılarınızı deneyecek, bunların bakımının nasıl yapılacağı konusunda talimatlar verecek ve olası sorularınızı yanıtlayacaktır. İyi haber şu ki, Plakarınızı aldığınız bu ilk ziyaret genellikle tüm süreç içindeki tek “uzun ziyaretinizdir”. (Genellikle yaklaşık 30 dakika sürer) Ataçmanlar yerleştirildikten sonra gelecekteki tüm ziyaretler genellikle çok kısa olacak ve çok sık olmayacaktır. (Genellikle 10 dakika veya daha az!)
Adım 4: Periyodik Muayenehane Ziyaretleriyle Invisalign Tedavinize Evde Devam Edin
Genellikle ilk ziyaretinizde size bir dizi hizalayıcı verilecektir. Plaklarınızı tam zamanlı olarak takmanız, yemek sırasında ve dişlerinizi temizlerken çıkarmanız istenecektir. Her bir plak yaklaşık 1 hafta kadar takılır ve ardından bir sonraki plaka, ardından da bir sonrakine geçersiniz. Her hizalayıcı dişlerinizi yeni bir konuma taşır. Dişleriniz çok yavaş hareket ettiğinden ve kuvvetler çok hafif olduğundan nadiren rahatsızlık duyulur. İlk birkaç hafta boyunca büyük bir değişiklik fark etmeyebilirsiniz, ancak bir veya iki ay içinde değişiklikleri fark edecek ve gülüşünüzde çarpıcı gelişmeler göreceksiniz! 

Invisalign’ın büyük faydalarından bazıları şunlardır:
● İstediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz! Diyet kısıtlaması yok veya diş teli takarken olduğu gibi en sevdiğiniz yiyeceklerden kaçınma yok.
● Ağız hijyeninizi korumak çok kolaydır. Normal bir şekilde dişlerinizi fırçalayabilir ve diş ipi kullanabilirsiniz ve bu, normal rutininizi etkilemez.
● Pratik olarak görünmezler (bu nedenle Invisa-lign). Çoğu insan dişlerinizi düzelttiğinizi bile bilmeyecek! Bu, tuhaf bakışlarla karşılaşma veya okul arkadaşları tarafından dalga geçilme endişesi duymayacak olan çocuğunuz için özellikle rahatlatıcı bir haber.
● Diş tellerinden çok daha rahattırlar. Dürtülen teller, tahriş olmuş yanaklar, acil ziyaretler veya diş telleriyle ilgili en nefret edilen diğer şeylerden herhangi biri yok.
● Doktorların çoğu Invisalign hastalarını her 8 – 12 haftada bir kontrol etmek ve tedavinin etkinliğini izlemek için görüyor. Doktor, dişlerinizin nasıl ilerlediğine bağlı olarak gerektiği gibi ayarlamalar veya modifikasyonlar önerebilir.

Yetişkinler İçin Invisalign’ın Faydaları
● (Neredeyse) görünmezler. 
● Herhangi bir diyet kısıtlaması yoktur.
● Ağız hijyeni kolaydır. (normal gibi fırça ve diş ipi)
● Tellerin batmasını, yanak tahrişini ve bazen diş telleriyle ilişkilendirilen diğer rahatsızlıkları önleyebilirsiniz.
● Belirli sosyal durumlarda veya fotoğraf çekilirken çıkarılabilirler.
● Genellikle diş tellerine göre daha az ağrıya neden olurlar.
● Daha az randevuya ihtiyaç vardır. (işden veya okuldan daha az gün kaybi)
● Randevularınız olduğunda çok daha kısa olurlar.

Yetişkinler İçin Invisalign’ın Potansiyel Dezavantajları
● Hizalayıcılarınızı her gün takmaya kararlı olmalısınız.
● Invisalign takarken konuşmak ilk beş ila on gün biraz garip gelebilir. (Merak etmeyin diş tellerine göre çok daha çabuk alışırsınız)
● Su dışında herhangi bir şey yerken veya içerken plakları çıkarmanız gerekir. (Sık sık atıştırma yapıyorsanız veya kahve içiyorsanız bu durum programınızı biraz bozabilir.)
● Bazı diş ve kapanış sorunlarının Invisalign ile düzeltilmesi daha uzun sürebilir.
● Invisalign kullanırken şiddetli diş ve kapanış problemlerinin tedavisi daha zor olabilir.

Çocuklar için Invisalign(Invisalign Teen)’in Faydaları
● Spor yapan veya müzik aleti çalan gençler için daha kolaydır. Gençler diş telleriyle spor ve enstrüman çalabilir ancak Invisalign (Teen)bunu kesinlikle kolaylaştırıyor.
● Dişlerini fırçalamak ve diş ipi kullanmakta zorlanan gençlerin Invisalign(Teen) ile daha az sorunu olacak.
● Görünümlerine önem veren gençler genellikle Invisalign (Teen)’i tercih ediyor.
● Daha az randevu gereklidir, bu da Invisalign(Invisalign Teen) ile okulu eskisi kadar sık
kaçırmanıza gerek kalmayacağı anlamına gelir.
● Duyusal sorunları olan gençler için mükemmel olan Invisalign Teen ile randevular daha kısa ve çok daha kolay.

Invisalign Teen’in Potansiyel Dezavantajları
● Çocuğunuzun bunları takmasi gerekiyor. Ortalama olarak gençlerin Invisalign Teen tedavisine yetişkinlerden DAHA FAZLA uyumlu olduklarını görüyoruz (Çocuğunuz sizi şaşırtabilir.)
● Gözlüklerini kaybeden, telefonlarını veya anahtarlarını kaybeden gençler aynısını Invisalign Teen hizalayıcılarıyla da yapabilirler.
● Bazı diş ve kapanis sorunlarının Invisalign Teen ile düzeltilmesi daha uzun sürebilir.
● Invisalign Teen kullanırken şiddetli diş ve kapanış problemlerinin tedavisi daha zor olabilir.

Siz veya genç çocuğunuz Invisalign Teen’i düşünüyorsanız, nelerin gerekli olduğunu ve hangi sorumluluklara kaydolduklarını gözden geçirmek akıllıca olacaktır.

Invisalign’ın etkili bir diş düzeltme aracı olabilmesi için uyumluluk (hizalayıcıların günde 21 saat takılması anlamına gelir) gereklidir… 
Invisalign Teen’e başlayan gençlerin yaklaşık %95’i bunu çok iyi yapıyor ve herhangi bir sorun yaşamıyor. 
Geriye kalan %5, genellikle uyum eksikliğinden dolayı, dişlerini veya kapanışlarını düzeltmek için diş teli takmak zorunda kalıyorlar.

Çocuğunuzun Faz I ortodontik tedavisi için Invisalign(Invisalign First) tedavisi ideal olabilir.
7-12 yaş arası bir çocuk, tedavi edilmediği takdirde yaşla birlikte daha da kötüleşecek olan belirli diş veya ısırık problemlerini düzeltmek için Faz I ortodontik tedaviye başlar. Belirli bir diş veya kapanış problemi, 1.aşama tedavi sırasında çocuğun kalıcı ve süt dişleri karışık olarak çıkarken düzeltilir. Tedavi genellikle 6-12 ay arasında sürer. Çocuğunuz 1. Aşama tedavisi tamamlandıktan sonra, süt dişlerini kaybedip daimi dişlerin sürmesi tamamlanana bu donemi bir tutucu (Retainer) taşıyacağı dinlenme dönemine girecek.

Çocuğunuz, büyüme, gelişme ve süt dişlerinin kaybının takibi ve daimi dişlerinin sürme takibi amacıyla 6 ayda bir ortodontist tarafından değerlendirilir.
Genellikle 12 veya 13 yaş civarında, çocuk hazır olduğunda Faz II ortodontik tedaviye başlayacaklardır. Bu son aşamadır ve genellikle 12 – 18 ay sürer. Faz II tedavisi bittikten sonra çocuğa son tutucular(Retainerlar) verilecek ve ortodontik tedavi de tamamlanacaktır.

Invisalign First’ün avantajları ve potansiyel dezavantajları aşağıdaki gibidir.
Invisalign First”un Faydaları

● Invisalign First, kırık braketleri, takılan telleri ve genellikle küçük çocuklarda diş teli 
takmanın neden olduğu diğer sorunları ortadan kaldırır.
● Invisalign First, küçük çocukların diş telleriyle yaşadığı diş fırçalama ve diş ipi kullanma zorluklarını ortadan kaldırır.
● Faz I ortodontide kullanılan bazı büyük, hantal ve rahatsız edici apareylerin yerine çok daha küçük, daha konforlu apareyler getirilebilir. Invisalign Mandibular Geliştirme cihazı buna bir örnektir.
● Neredeyse hiç rahatsızlık yoktur ve randevular çok kısa olduğundan diş hekimine gitme konusunda endişeli olan küçük çocuklar genellikle Invisalign First ile çok  daha iyi sonuçlar alacaktır.
● Küçük çocuklar daha işbirlikçi olma eğilimindedirler ve gençlere göre talimatları daha iyi takip ederler ve Invisalign First ile çok başarılı olurlar.


Invisalign First’ün Potansiyel Dezavantajları


 ● Çocuğunuzun bunları giymesi gerekiyor. Bu her yaşta Invisalign tedavisinin en büyük engelidir. Ancak Invisalign Teen’de de belirttiğimiz gibi, küçük çocuklar genellikle en uyumlu ve işbirlikçi hastalardır.
● Invisalign First, küçük çocuklarda tüm diş veya ısırık problemlerini çözemez. 

Çocuğunuzun Faz I tedaviye ihtiyacı varsa Invisalign First çocuğunuz için doğru seçim olabilir veya olmayabilir. Nihai karar vermeden önce bu seçeneği ortodontistinizle ayrıntılı olarak tartıştığınızdan emin olun