Retainer’lar (Tutucu’lar Ya Da Pekiştirici’ler)

Portrait of a young woman

Retainer’lar 2 tipten oluşur;(Tedavi sonunda her iki tipi de aynı anda kullanabilirsiniz)

1. Sabit Retainer: Kalıcı retainer da denir. Kimyasal bir yapıştırıcı yardımıyla üst ve alt ön dişlerinizin arkalarına (dile ve damağa bakan kısımlarına) yapıştırılan tellerdir ve bu retainer’ları kendiniz çıkaramazsınız. Genellikle üst ve alt ön dişlerin ayrılmasını engellemek için yapılır.

2. Hareketli Retainer: Bu retainer’ları kendiniz takıp çıkarabilirsiniz. Günümüzde Şeffaf Essix Retainer’lar kliniklerde yoğun olarak kullanılan tel içermeyen plastik retainer tipidir.

RETAİNER’LAR HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Retainer kullanmanın avantajları nelerdir?
Ortodontik tedaviden sonra retainer kullanmak, dişlerinizin doğru pozisyonlarında uzun süre kalmasını ve tedavi sonuçlarının kalıcı olmasını sağlar.

Retainer’ımı takmazsam ne olur?
Dişlerinizin zamanla hareket etmesi kaçınılmazdır. Eğer retainer takmazsanız dişleriniz kayar ve hareket eder. Çapraşıklıklar, düzensizlikler, dişler arasında açılmalar ve kapanış bozuklukları oluşabilir. Bu nedenle tedavi sonunda retainer kullanmak zorundasınız!

Retainer kullanmak canımı acıtır mı ?
Hayır acıtmazlar. Retainer’lar dişlerinize sıkı ve rahat bir şekilde oturmalıdır.

Fakat aşağıdaki durumlarda rahatsızlık hissedebilirsiniz:

 • Retainer’ınızı kısa bir süreliğine takmayı unutursunuz, sonra tekrar takmaya başlarsınız.
 • Tutucunuzu uzun süredir takmadınız ve takmaya çalışıyorsunuz.
 • Tutucunuz kırıldı veya çatlıyor.

Acı hissediyorsanız, muhtemelen retainer’ınızın dişlerinizi doğru hizaya getirmesinden kaynaklanmaktadır. Tutucunuzu doktoruzun belirttiği şekilde takarsanız ve iyi durumdaysa herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmezsiniz.

Retainer’ımı ne kadar süre takmam gerekecek?

Doktorunuz muhtemelen retainer’ınızı en az dört ila altı ay boyunca gece gündüz (tam zamanlı) takmanızı önerecektir. Bundan sonra hayatınızın geri kalanı boyunca bunları gece (yarı zamanlı) takmanız gerekecektir. Doktor aksini söylemedikçe retainer’ınızı her zaman takın.

Retainerlar dişleri geriye doğru hareket ettirebilir mi?
Retainer takmayı bırakırsanız ve dişleriniz hareket ederse, Retainerı tekrar takmaya dönmek dişlerin eski hizalarına dönmesine neden olabilir. Ancak çok fazla beklemeyin; dişleriniz ne kadar çok kayarsa retainerı doğru şekilde oturtmak o kadar zor olur.

Retainer’ımın bakımını nasıl yapacağım?
Retainer’ınızın hasar görmesini veya kaybolmasını önleyerek uzun süre dayanmasını sağlayın. Günde en az bir kez retainerınızı düzenli olarak antibakteriyel sabun ve suyla fırçalayarak mükemmel durumda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Retainer’lar günlük aktivitelerimi etkiler mi ?
Hayır etkilemez. Başlangıçta konuşmakta zorlanabilirsiniz. Daha hızlı alışmak için yüksek sesle konuşma, okuma veya şarkı söyleme alıştırmaları yapın.Ne kadar uzun süre takarsanız ve konuşma pratiği yaparsanız bu durum ortadan kalkacaktır.

Retainer’ımı kırmamak veya kaybetmemek için ne yapmalıyım ?

 • Yemek yerken retainerları çıkarın ve daima kutusuna koyun! (Birçoğu okul yemekhanelerinde veya restoranlarda kaybolur.)
 • Takmadığınızda kutusuna geri koyun.
 • Yüzmeye gittiğinizde retainerınızı çıkarın.
 • Retainer’ınızı takarken sakız çiğnemeyin.
 • Retainer’ınızı, kutunun içinde olmadığı sürece asla cebinize veya çantanıza koymayın.
 • Retainer’ınızı bir peçeteye sarmaktan kaçının; bu, yanlışlıkla atılmasını kolaylaştırabilir.
 • Retainer’ınızı çiğneyebilecek evcil hayvanlardan uzak tutun.Tutucunuz ağzınızda olmadığında HER ZAMAN kabinda olmalıdır. Evcil hayvanlar onları çiğnemeyi sever!
 • Retainer’ları araba veya ocak gibi eriyebileceği sıcak bir yerde bırakmayın.Sıcak sudan, sıcak araba gösterge panellerinden, ceplerden, çamaşır makinesinden ve peçetelerden uzak tutun.
 • Retainerı dilinizle oynamayın. Bu retainer lara veya dişlerinize zarar verebilir.
 • Retainerınızı tekrar takmadan önce daima dişlerinizi iyice fırçalayın ve diş ipi kullanın.

Retainer’mı nasıl temiz tutabilirim ?

 • Çıkarılabilir retainerınızı düzenli olarak antibakteriyel sabun ve suyla fırçalayın. Fırçalama bakteri plağını ve kokuları önleyebilir. (Bazı diş macunları çok aşındırıcıdır ve tutucunuza zarar verebilir.) Efferdent® veya diğer ortodontik cihaz temizleyicileri kullanılabilir ancak fırçalamanın yerini almazlar.
 • Fırçalama ve diş ipi kullanımından sonra retainerınızı ılık suyla durulayın.
 • Bazı retainer türleri için efervesan temizleyici kullanabilirsiniz. Retainerınızı temizliği hakkında daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.
 • Retainerınız sararırsa, su, karbonat ve yumuşak bir diş fırçasıyla hafifçe fırçalayın.
 • Sabit bir retainerınız varsa iyi bir ağız hijyeni uygulayın ve çevresini diş ipi ile temizleyin.
Unutmayın! Retainer yenilemeleri pahalıdır, ancak uygun bakımla yıllarca dayanırlar! Retainer kaybolması veya kırılması durumunda ve Retainerlarla ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa veya ayarlanması gerektiğine inanıyorsanız, kendiniz ayarlamaya çalışmayın!
Lütfen bizi arayın! Ve randevularınıza daima retainer’ınızı getirin!