Dijital Ortodonti

dijital-ortodonti-1

Digital Ortodonti, Ortodontide üç boyutlu (3D) görüntüleme, tarama ve printer(aparey üretme)
teknolojilerinin kullanılmasıdır.
Ortodontistler, ağız içi tarayıcıları(3D Scanner) kullanarak hastanın ağız ve diş yapılarının ayrıntılı dijital ölçülerini elde edebilir, elde edilen bu dijital modeller üzerinde tedavi planlarını hassas bir şekilde planlayarak, 3D baskı teknolojisi sayesinde geleneksel yöntemlere göre daha öngörülebilir tedavi sonuçları elde edebilirler.
3D (Scanner) Tarama Teknolojisi: Daha hassas, daha konforlu ve daha hızlı digital ölçü alama işlemi…Dijital Tarayıcılar, ortodontistinizin tedavi seçenekleriniz için kullanmak üzere yüksek kaliteli ölçüler almasına olanak tanır. 

Geleneksel ağız ölçüsü alma işlemi, bulantı reflexi, hastanın yaşı, kullanılan ağız kaşıkları ve uygulayıcının maniplasyonu nedeniyle, hastanın kaygı ve rahatsızlık duymasına neden olabilecek bir işlemdir. Ölçü sonrası model edilmesi işlemide yine uygulayıcıya bağımlıdır ve dökümün doğruluğunun azaltılmasına katkıda bulunabilecek çeşitli hassas adımlar içerir. Öte yandan ağız içi tarama daha az tekrara, daha kısa koltukta kalma süresine, daha fazla hasta konforuna ve çok yüksek dijital hassasiyete sahiptir..

3D Görüntüleme ve Tedavi Planlaması

Dijital modeller ve sanal simülasyonlar tedavi planlamasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Ortodontistler bu dijital modelleri işleyerek diş hizalamasını, oklüzyonunu ve iskelet ilişkilerini üç boyutlu olarak analiz edebilirler. Dijital tedavi planlamasının doğruluğu ve kesinliği, ortodontistlerin nihai sonucu görselleştirmesine, diş hareketini tahmin etmesine ve gerektiğinde ayarlamalar yapmasına olanak tanıyarak daha verimli ve etkili bir tedavi sağlar.

Aligner ve İnvisalign (Şeffaf plak diş hizalayıcıları)

Invisalign gibi şeffaf plaklarla diş düzeltme sistemleri, göze çarpmayan görünümleri ve kullanım kolaylıkları nedeniyle giderek daha popüler hale geldi. 3D teknolojisinin entegrasyonuyla Alignerlar (hizalayıcılar) benzersiz bir hassasiyetle özelleştirilebiliyor. Her bir Aligner(hizalayıcı) seti, dijital tedavi planları ve sanal simülasyonlar tarafından yönlendirilerek dişleri kademeli olarak hareket ettirecek şekilde tasarlanmıştır, bu da daha doğru ve öngörülebilir diş hareketleri
sağlar ve sonuçta istenen tedavi sonuçlarına yol açar.

Dijital Ortodonti ile;

Daha Yüksek Hasta Memnuniyeti
Dijital ortodontide, 3D Scanner lar sayesinde Ağız ve Diş ölçü alma işlemleri daha hassas, daha hızlı ve daha konforludur. 3D teknolojisi sayesinde, Alignerlar ve invisalign gibi Şeffaf Plak Diş hizalayıcıların kullanılması hastalarda estetik yönden avantajlı bir tedavi deneyimi sunar. 

Kişiye Özel Tedavi Stratejileri
3D teknolojisinin ortodontik tanı ve tedavi yöntemlerine uyarlanması tedavinizin daha iyi planlanmasına ve size özgü, ihtiyaçlarınıza göre hassas tedavi stratejileri planlanmasına olanak tanır. Hem doktorunuz hem de siz tedaviyi daha iyi takip edebilir ve sonuçların daha mutlu, daha sağlıklı bir gülümsemeye doğru gittiğinden emin olabilirsiniz.

Daha Doğru ve Güvenilir
Bilgisayarlı görüntülemedeki gelişmeler sayesinde ortodontistler çeşitli rahatsızlıkları teşhis edip tedavi edebiliyor. Son derece ayrıntılı görüntüler, dişlerinizdeki her konturu inanılmaz bir doğrulukla yakalayabilir.

Daha Yüksek Tedavi Verimliliği

Dijital ortodonti, manuel işlemleri ortadan kaldırarak kliniklerde iş akışını kolaylaştırır, bu da koltukta geçirilen zamanın azalmasına ve daha verimli tedaviye olanak sağlar. Dijital platform, ortodontistler ve hastalar arasında daha iyi iletişim kurulmasına olanak tanıyarak, tedavi yolculuğu boyunca daha iyi anlayış ve işbirliğini kolaylaştırır. 

Daha Yüksek Tedavi Tahmin Edilebilirliği ve Sonuçları

Dijital 3D teknolojisi sayesinde ortodontistler daha iyi görselleştirme ve planlama yeteneklerine sahip olur ve Dijital ortodonti yoluyla diş hareketinde elde edilen artan doğruluk, daha öngörülebilir tedavi sonuçlarına yol açarak hastaların arzu ettikleri sonuçlara daha büyük bir hassasiyetle ulaşmasını sağlar