Damon Ortodonti Sistemi (Damon Ultima)

Damon Smile Damon sistem ile sağlıklı ve ışıltılı bir gülümseme

Damon Braket sistemi ve geleneksel braket sistemlerinin her ikisinin de amacı aynı: ortodonti ile dişleri düzeltmek. İkisi arasındaki temel fark, dişleri nasıl düzelttikleridir.

Geleneksel Braket sistemleri teli yerinde tutmak için elastikler kullanırken, bu sıkı elastikler dişlere daha fazla kuvvet uygulanmasına ve sürtünmeye neden olur ve tedaviyi yavaşlatarak daha fazla ağrıya ve ilave rahatsızlığa neden olur. Muhtemelen insanlarda renkli diş telleri görmüşsünüzdür. Bu renkli elastikler(ligatür) telleri ve braketleri bir arada tutar. Elastikler çok dikkat çekicidir ve kolayca kirlenirler. Kullanılan malzeme bakterileri kolayca çeker ve braketlerin ağızda yaklaşık bir ay sonra kirli görünmesine neden olur. Ayrıca ligatürler ve braketler arasında küçük boşluklar oluşturarak yiyecek ve bakterilerin sıkışıp kalmasını kolaylaştırırlar. Ne yazık ki, eklenen bu köşeler ve yarıklar nedeniyle geleneksel diş telleriyle ağız hijyeni biraz daha zordur.

Damon ortodonti sistemi, malokluzyonları düzeltmeye yönelik birçok sabit, pasif, kendi kendine bağlanan braket sistemlerinden biridir. Pasif kendi kendine bağlanan sistemler, telleri yerinde tutmak için elastik halkalar (ligatür) gerektirmeyen braketler kullanır. Elastik o-halkaların kullanılmaması tellerin sürtünme olmadan yuvalardan serbestçe kaymasına neden olur. 

Damon Sistem:

 • Elastik bir bağlantı gerektirmez. 
 • Kendiliğinden bağlanan sistemi daha hafif miktarda kuvvet uygular.
 • Elastik bağlantı(ligatür) olmadan çok daha temiz ve çekici
 • Kırılması halinde tedavi sürenizi kısaltmaz.

 

Damon Sistemi, braket üzerine yerleşen teli yerinde tutmak için küçük sürgülü kapaklar kullanır. Tellere stoplar eklenmesi, telin amaçlanan konumundan çıkmasını önlemeye yardımcı olur. Pasif kendinden bağlanan diş tellerinde ortodontik tedavi, bakır, nikel ve titanyumdan oluşan (CuNiTi) alaşımından yapılmış 0,014 inç çapında çok hafif tellerle başlar ve doğal diş arkından daha geniş oldukları için anatomik olmayan bir şekle sahiptirler. 

Damon sistem, dişlerin hareketini daha kademeli ve doğal hale getiren kayan bir mekanizma olan kendi kendine bağlanan bir sistem kullanır. Geleneksel diş telleri gibi değiştirilebilir renkler yoktur çünkü ortodontistin değiştirebileceği elastik ligatür halkalar yoktur.

Damon sistemin birçok faydası vardır:

 • Daha az acı ve rahatsızlık
 • Daha fazla konfor
 • Daha hızlı tedavi: Damon Braket sistemi geleneksel braketlere göre tedavi sürecini ortalama 6 ay kadar kısaltmaktadır.
 • Ayarlamalar için daha az ortodontist randevusu
 • Elastik olmadan daha kolay temizlik ve daha iyi hijyen
 • Daha göze çarpmayan braket tasarımı

Çoğu zaman diş eksiltme veya genişletici takmaya gerek kalmadan daha dolgun bir gülümseme 

DAMON ULTIMA

Damon Ultima Sistemi, daha hızlı ve daha hassas bitirme için tasarlanmış en son geliştirilen Damon braket sistemidir. Daha önceki Damon sistemlerinden farklı braket ve arkteli dizaynı, arkteli ve braket arasındaki hareket boşluğu tamamen kaldırırarak, dişlerin kemik içerisindeki 3 boyutlu konumunu belirleyen dönme(rotasyon), açılandırma(angulasyon) ve tork hareketlerinin daha kontrollü, hassas ve hızlı yapılmasını sağlar.

DAMON GÜLÜMSEMESİ

Damon Sistemi size geleneksel diş tellerinden daha geniş bir gülümseme sunar; bu, yetişkinlerin üçte ikisinden fazlasının tercih ettiği gülümseme türüdür. Damon Sisteminin geniş gülümseme arkı, ağzınızın köşelerindeki koyu renkli üçgenleri azaltır ve genel yüz profilini iyileştirir, hatta daha genç bir görünüm sağlamaya bile yardımcı olabilir.

Doğal Geniş Gülümsemeler

Geniş kemerli gülümsemeler daha fazla diş gösterir ve ağız köşelerini daha dolgun bir şekilde doldurur. Sonuç daha doğal ve çekici bir gülümsemedir. Geniş kemer aynı zamanda yüze destek sağlayarak yüze daha genç bir görünüm kazandırır. 

 • Dişlerin dik ve doğru pozisyonda olması

Dişlerin dik ve doğru pozisyonda olması çenelerin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve yanlış ısırmanın neden olduğu aşınmaya karşı koruma sağlayabilir. Dik dişler aynı zamanda gülümsemenin çekiciliğini de arttırabilir.

 • Gülümseme Arkı

Güzel bir gülümsemenin önemli bir yönü gülümseme arkıdır. Dişlerin kıvrımı alt dudağın kıvrımını takip ettiğinde bir gülümseme arkı oluşturulur ve doğal ve akıcı bir gülümseme ortaya çıkar. Kliniğimizde en son sunulan Damon Ultima Braket sistemini kullanıyoruz ve hastalarımızda yukarıdaki gülümseme kriterlerine uyacak Damon gülümsemeler oluşturmak en büyük hayalimiz.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN ONLİNE KONSULTASYON RANDEVUSU ALIN