İnvisalign Şeffaf Plak Talimatlar

Close-up of woman wearing orthodontic silicone invisible braces

“Invisalign® şeffaf hizalayıcılar hayatınıza uyum sağlar, hayatınızı kesintiye uğratmaz!” Invisalign tedavinize başladığınız için tebrikler! Dişlerinizdeki ve gülümsemenizdeki değişimi izlemek için bizde sizin kadar heyecanlıyız! Invisalign başlangıç randevunuz heyecan verici bir gün olabileceğinden bazen hastalar bu randevuda açıklanan talimatları unuturlar. Size kolaylık sağlamak için Invisalign talimatlarımızı aşağıda özetledik. Her zaman olduğu gibi herhangi bir sorunuz olursa lütfen bizi arayın veya e-posta gönderin.

INVISALIGN® HİZALAYICILARINIZIN TAKILMASI VE KULLANILMASI

Lütfen bunları unutmayın!
1. Plaklarınızı doktorunuzun talimatlarına göre, genellikle günde 20-22 saat kullanın.
2. Plaklarınıza dokunmadan önce ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayın.
3. Aynı anda yalnızca BİR (plak)hizalayıcıyı elinize alın.
4. Plaklarınızı (Hizalayıcılarınızı) ambalajından çıkarınca suyla durulayın.

HİZALAYICI PLAKLARIN AĞIZA TAKILMASI

1. Doğru hizalayıcı plağı seçtiğinizden emin olun! Üstteki dişleriniz için olan ve alttaki dişleriniz için olan ayrı.
2.Karışıklığı önlemeye yardımcı olmak için her hizalayıcı plağa benzersiz vaka numarası kazınmıştır. Üst için bir “U” ve alt için bir “L” ve ardından aşamayı gösteren numara.
3. Önce üst veya alt hizalayıcı plağı yerleştirebilirsiniz.Her bir hizalayıcıyı yerleştirirken, hizalayıcıları yavaşça ön dişlerinizin üzerine itin.Daha sonra, hizalayıcı yerine oturuncaya kadar parmak uçlarınızı kullanarak sol ve sağ azı dişlerinizin (arka dişler) üst kısımlarına eşit basınç uygulayın.
4. Hizalayıcılarınızı yerine oturturken lütfen ısırmayın! Isırmak plaklara zarar verebilir. Not: Takım sırasında keskin bir ağrı veya önemli bir rahatsızlık hissederseniz, plakları kullanmayı bırakın ve doktorunuza haber verin. 

HİZALAYICI PLAKLARIN AĞIZDAN ÇIKARILMASI

1. Ağzınızın bir tarafında, Hizalayıcıyı azı dişlerinizden yavaşça çekmek için arka azı dişinizin iç kısmında parmak ucunuzu kullanın.
2. Hizalayıcıyı tamamen çıkarmaya çalışmadan önce bu işlemi ağzınızın diğer tarafında da tekrarlayın.
3. Hizalayıcı ağzınızın her iki tarafındaki azı dişlerinden ayrıldığında, parmak uçlarınızla hizalayıcıyı dişlerinizden nazikçe kaldırarak yavaşça ileri doğru ilerletebilir.

NOT:
• Hizalayıcıyı derhal suyla durulayın, fazla suyu silkeleyin ve hizalayıcılarınızı başlangıç kitinizle birlikte verilen koruyucu kutuda saklayın.
• Hizalayıcıların hasar görmesini önlemek için gereksiz yere çıkarmaktan kaçının.
• Özellikle bir diş üzerinde birden fazla ataçman(eklenti) kullanılıyorsa plaklarınızı çıkarırken dikkatli olun.
• Hizalayıcıyı çıkarmak amacıyla bükmek veya bükmek için aşırı güç kullanmayın.
• Hizalayıcıyı çıkarmak amacıyla, bükme veya kıvırma şeklinde aşırı güç kullanmayın.
• Hizalayıcılarınızı çıkarmak için herhangi bir keskin nesne KULLANMAYIN.
• Plaklarınızın çıkarılması aşırı zorsa doktorunuza danışın.

HİZALAYICI PLAKLAR ÜZERİNDEKİ NUMARALAR

Adınız ve aligner numaranız her aligner paketinin üzerine basılı olacaktır. Hizalayıcı numarası aynı zamanda her hizalayıcı plağın arka ısırma yüzeyinde de bulunur. U/L, üst veya alt kısmı ve ardından hizalayıcı numarasını gösterir. Aşağıdaki örnekte L14N, alt hizalayıcı #14’ü temsil eder.

INVISALIGN® HİZALAYICILARINIZIN GÜNLÜK BAKIM VE TEMIZLİĞİ

1. Yerleştirmeden önce hizalayıcılarınızı temizleyin. Yumuşak kıllı bir diş fırçasına su ve az miktarda diş macunu ekleyin. Plaklarınızın dışını temizlemenin en kolay yolu, plaklar henüz dişlerinizin üzerinde fırçalamak, ardından plaklarınızı çıkararak iç yüzeylerini temizlemek olabilir. Not: Her temizlikten sonra, her hizalayıcıyı suyla iyice duruladığınızdan emin olun. Ayrıca Invisalign aligner temizleme ürünlerini haftada bir veya ihtiyaç duyduğunuzda kullanmanızı da öneririz.
2. Hizalayıcıları temizlemek için protez temizleyicileri KULLANMAYIN. Bunları gargaraya batırmayın. Bu ürünler hizalayıcının yüzeyine zarar vererek matlaşmasına ve daha görünür olmasına neden olabilir.

Doğru Ağız Hijyeni
1. Yeme ve içme sırasında plaklarınızı çıkarın. (Soğuk su içmek için plaklarınızı çıkarmanıza gerek yoktur.)

2. Her yemekten veya atıştırmalıktan sonra, plaklarınızı yeniden yerleştirmeden önce dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın. Temizleme sisteminize veya diş fırçanıza erişiminiz yoksa, ağzınızı çalkalayabilir ve ardından plaklarınızı ılık akan suyun altında tutarak temizleyebilirsiniz. Temizlemenin en iyi yolu bu değil ama biraz işe yarıyor. Hizalayıcılarınızı ilk fırsatta iyice temizlediğinizden emin olun.
3. Hijyen teknikleriyle ilgili sorularınız varsa lütfen doktorunuza danışın.
4. Dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlığının devamı için düzenli diş muayenesi ve temizlik yapılması önerilir. Plaklarınız ağzınızdayken şekerli/asitli içecek yemeyin veya içmeyin. Yiyecek ve içecekler plaklarınızın altında sıkışabilir ve diş hasarına neden olur. Renkli içecekler hizalayıcılar üzerinde leke yapabilir. Plaklarınız takılıyken su içmek son derece güvenlidir!

Invisalign Hizalayıcılarınızı saklama
Başlangıç kitinizde iki adet hizalayıcı kutusu bulunmaktadır; biri mavi kutu, diğeri kırmızı (veya turuncu) kutu. Invisalign plaklarınızı ağzınızda olmadığı bir durumda saklamanızı öneririz. Bu onları kayıp ve hasardan korumaya yardımcı olacaktır. Mavi hizalayıcı kutunuzu “mevcut aşamanız” için belirleyin. Mavi kutuda halihazırda kullanmakta olduğunuz hizalayıcıları (örn. aşama #1) saklayın. Bir sonraki aşamaya (örneğin aşama #2) geçme zamanı geldiğinde, önceki hizalayıcıları (örneğin aşama #1) kırmızı (veya turuncu) kutuya aktarın. Bu kutuda daima en son kullanılan hizalayıcıları saklayın. Mevcut plakınızın kaybolması ya da kırılması durumunda doktorunuz geçici olarak bir aşama geri gitmenizi ve değiştirme işlemi sırasında kırmızı (veya turuncu) kutudaki plakları kullanmanızı önerebilir.
Not: Tüm eski plaklarınızı temiz bir plastik torbada veya doktorunuzun söylediği şekilde saklayın. Bunları küçük çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayın.

INVİSALİGN PLAKLARDA DİŞ HAREKET TAKİBİ:

Plaklarınızda Takib olması, dişlerinizin plaklarınıza mükemmel şekilde uyduğu anlamına gelir. Tüm dişler mükemmel bir şekilde birbirini takip edene kadar hizalayıcılarınızı değiştirmeyin. Diş kenarları ve plaklar arasında sıfır hava boşluğu olmalıdır. Hava boşluğu varsa, lütfen hizalayıcıyı yerine oturana kadar daha uzun süre takın. Mükemmel bir şekilde takip olmadığı sürece yeni hizalayıcılara ilerlemenizi önermiyoruz. Eğer 2 haftadır plak takıyorsanız ve hala takip göremiyorsanız lütfen randevu almak için kliniğimizi arayın.

Çiğneme ve Isırma Çubukları(Chewies and Bite Sticks): Chewies’leri (plaklar ağızdayken) ısırmak plağınızın dişler üzerine daha iyi oturmasına ve planlanan diş hareketlerinin gerçekleşmesine yardımcı olur. Günde 2 kez bu ısırmayı yapmanızı öneriyoruz. Alt ve üst her diş grubu için 60 sn(1 dakika) ısırın! Isırma çubukları tekrar kullanabilirler bu yüzden onları her kullanımdan sonra yıkayıp bir torbasına koymanızı öneriyoruz.

Takip sorunları yaşıyorsanız çiğneme çubuğu veya ısırma çubuklarını daha fazla kullanmalısınız. Hizalayıcıların takip etmesine yardımcı olmak için lütfen çiğneme çubuğunuzu 5 veya ısırma çubuğunuzu günde 2 kez her diş için 30 saniyelik artışlarla(toplam 90 sn:1,5 dakika) ısırın.

SANAL TAKİP DENEYİMİ (Your Virtual Care experience)

Davet edildikten sonra telefonunuzdaki My Invisalign app’de bir hasta hesabı oluşturmanız gerekecektir. Akıllı telefonunuzda Invisalign uygulamasını indirin ve Virtual Care’e başlamak için uygulamadaki Bakımım sayfasındaki şartlar ve koşulları kabul edin. Her hizalayıcı değişiminde, ilerleme fotoğraflarını ve yorumlarını göndermeniz istenecektir. Uygulamada kliniğimizden tedavilerinin ilerleyişi hakkında geri bildirim alacaksınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Çoğu insan, her yeni aşamaya başladıktan sonra birkaç gün boyunca diş ağrısı yaşar. Bu normal. Bu, Invisalign hizalayıcılarının çalıştığının ve dişlerinizi nihai hedeflerine doğru hareket ettirdiğinin bir işaretidir. Yeni hizalayıcı seriye yerleştirildikten birkaç gün sonra bu ağrının yavaş yavaş geçmesi gerekir. Aksi takdirde derhal doktorunuzu arayın.

Tüm ortodontik tedaviler gibi plaklar da konuşmanızı geçici olarak etkileyebilir ve bir veya iki gün boyunca hafif bir peltek konuşma hissi yaşayabilirsiniz. Ancak diliniz, ağzınızda plak olmasına alıştıkça, plakların neden olduğu pelteklik veya hafif konuşma engeli ortadan kalkacaktır.


Yeni hizalayıcı ile mevcut diş pozisyonu arasındaki küçük farklılıklar normaldir. Çünkü dişlerin yeni hizalayıcı pozisyonuna uyum sağlaması için zamana ihtiyacı vardır. Hizalayıcının uyumuyla ilgili önemli sorunlar olması durumunda doktorunuza bilgi verin.

Genel olarak hayır. Geleneksel ortodontiden farklı olarak yemek yerken plaklarınızı çıkardığınız için genellikle dilediğinizi yiyip içebilirsiniz. Bu nedenle, doktorunuz aksini söylemediği sürece favori yiyecek ve atıştırmalıklarınızın tüketimini kısıtlamanıza gerek yoktur.

Hizalayıcıları ağzınızdayken soğuk su dışında bir şey içmemenizi öneririz. Bunun amacı çukurların ve lekelerin oluşmasını veya sıcak içecekler ve sıcak su nedeniyle plakların deforme olmasını önlemektir.

HAYIR. Sakız hizalayıcılara yapışacaktır. Tüm atıştırmalıklar ve yemekler için plaklarınızı çıkarmanızı öneririz.

Hizalayıcının renginin bozulması olasılığı nedeniyle hizalayıcıları takarken tütün kullanımını önermiyoruz.

Tedavinize bağlı olarak, bazı diş hareketleri, hizalayıcının dişleri kavramasına yardımcı olmak için “bağlantılar” veya “çıkıntılar” gerektirebilir. Bu tümsekler veya çukurlar, hizalayıcının, doktorun dişlerinize yerleştirdiği aparatı kavradığı yerlerdir. Ataçmanlar(eklentiler) aslında doktorun dişlerinize yapıştırdığı ve daha sonra hizalayıcılarınızın üzerindeki çıkıntılarla tutulan küçük kompozit parçalardır. Çıkıntılar, plaklarınızdaki ince girintilerdir. Doktorunuz istenen hareketi elde etmek için bu özelliklerden birini veya her ikisini birden kullanacaktır.

Plakların kaybolması veya kırılması durumunda derhal doktorunuza haber vermelisiniz. Doktorunuz muhtemelen size son veya bir sonraki plak setinizi hemen takmaya başlamanızı söyleyecektir. Muhtemelen, kaybettiklerinizin yerine yeni bir dizi hizalayıcı sipariş edecek ve birkaç gün içinde elinize ulaşacaktır.

Bu her durumda farklılık gösterse de dikkat edilmesi gereken birkaç işaret vardır. Birkaç gün sonra plaklar gevşemeye başlayabilir ve hasta artık dişlerinde baskı hissetmeyebilir. Bunlar hastanın dişlerinin tedavi planına göre hareket ettiğinin işaretleridir, dolayısıyla plaklar daha sık değiştirilebilir.

Bir eklenti kaybolması veya kırılması durumunda, derhal doktorunuza başvurun.

Not: Bu broşürü okuduktan sonra başka sorularınız varsa, lütfen doktorunuza danışınız.
Uyarı: Nadir durumlarda bazı hastaların plastik hizalayıcı malzemesine alerjisi olabilir. Bu gibi durumlarda kullanmayı bırakın ve derhal bir sağlık uzmanına başvurun.
Ortodontik aparatlar veya bunların parçaları çok nadiren de olsa kazara yutulabilir veya aspire edilebilir ve zararlı olabilir.