Çocuklarda Ortodonti

braces

Anne ve babaların çocuklarının ortodontik tedavileri konusunda güvenle ve doğru kararlar vermelerine yardımcı olacak iyi bir rehber hazırladık.

Ortodonti konsültasyonu için 7 yaş niçin önemlidir?

Yedi yaşına gelindiğinde çoğu çocuk süt dişlerinin bir kısmını kaybetmiş ve yetişkin dişleri çıkmaya başlamıştır. Bu, bir ortodontistin çene, kapanış ve hizalama sorunlarını belirleyip düzeltmeye başlaması için harika bir zamandır. Çocukluk döneminde tedaviye başlamak, ortodontistinizin çocuğunuzun çenesinin büyümesine nazikçe rehberlik etmesine, üst ve alt arkların genişliğini düzenlemesine ve kalıcı dişlerin mükemmel bir hizada gelişmesi olasılığını artırmasına olanak tanır. Çocuğun ortodontik tedaviye erken başlaması durumunda basit ve ağrısız yöntemler kullanılarak aşırı çapraşıklıklar azaltılabilir ve ileriki yaşlarda daimi dişlerin çekilmesine ihtiyaç duyulması daha az olasıdır. Çocuklarda ortodontik tedaviye yönelik sorularınızın yanıtlarını bulun ve çocuğunuz için hata yapmadan en iyi kararları nasıl alabileceğinizi öğrenin.

Çocuklarda Ortodonti Tedavi İle İlgili Bu Rehberi Neden Okumalısınız?

Ortodonti tarihine baktığınızda geçmişte ağır, çirkin, sıkı ve acı veren metal diş telleri vardı. Diş tellerini takmak zor,  çıkarmak acı vericiydi. Ayrıca bir çocuğun yüzünde kesinlikle hissettikleri kadar rahatsız edici görünüyorlardı. Peki günümüz dünyasında çocuğunuzun diş teline ihtiyacı olabileceğini düşünüyorsanız derin bir nefes alabilirsiniz…. Deneyim çocukluğunuzdaki gibi olmayacak. Ülkemizde ve Dünyada ortodonti oldukça iyi seviyelerde. Değişen sadece ortodontik tedavide kullanılan teller değil. Artık çocuğunuzun ihtiyaçlarına en iyi, özelleştirilmiş ve ona uygun tedavi yanıtını almak için çok sayıda seçeneğimiz var. Günümüz teknolojisi, çocuğunuzun daha hafif, daha güvenli ve temizlenmesi daha kolay ortodontik tedavi araçları taşımasını mümkün kılıyor. Günümüzde ortodontik tedaviler, artık eskisi kadar acı verici olmamakla kalmıyor, aynı zamanda mükemmel, sağlıklı bir gülümsemeye daha önce hiç olmadığı kadar kısa sürede ve daha doğru bir şekilde ulaşılmasına izin veriyor. Ortodontik Tedavi düzgün dişlere sahip olmaktan daha fazlasıdır. Çocuk ya da bir ergen için ortodontik tedavi, çapraşık diş ve diş düzensizliklerini tedavi ettirmekten daha fazla şey ifade eder. Ortodontik tedaviler çocuğunuzun sadece ağız sağlığını değil, psikolojik ve duygusal sağlığını da etkiler. 

Çocuklar İçin Ortodontik Tedavi Neden Önemlidir?

Düzgün dişler ağızda daha iyi işlev görür, temizlenmeleri daha kolaydır ve ömür boyu ağızda kalma olasılıkları daha yüksektir. Düz ve iyi sıralanmış dişlere sahip kişiler, sağlık açısından çok ciddi sonuçları olan diş eti hastalığından kaçınabilirler. Düzgün bir şekilde hizalanmış çeneler, uykuyu bozabilen veya kronik baş ağrılarına veya migrenlere neden olabilen temporomandibular eklem bozuklukları (TME) riskini azaltır. Harika gülümsemelere sahip hem çocuklar hem de yetişkinler kendilerini daha iyi hissederler ve bu da kendilerine olan güvenlerini büyük ölçüde artırabilir. Bazı ebeveynler ortodontik tedaviyi ertelerler ancak bu düzensizlikler ve sorunlar kendiliğinden iyileşmez. Ne yazık ki bu bir sivilce değil. Ortodontik problemler zamanla, yaş ilerledikçe daha da kötüleşir ve çözülmesi zorlaşır. 

Onlardan Gülümsemelerini Gizlemelerini İstemeyin...

Selfie ve sosyal medya çağında gülümsemenizi saklamak kolay değil. Çocuklar sahip olduklari problemin farkinda olabilir ve utanabilirler. Benlik saygısı, iyi notlar almaktan, ilk buluşmalara gitmekten çocukluk ve gençlik yıllarının tadını çıkarmaya kadar her şeyi etkiler. Cocuklarda Ortodontik tedavi Ebeveyn Rehberi cocuklardaki ortodontik problemleri tibbi terminolojiden farkli sade bir turkce dilde verecektir. Bu kılavuzu okuduğunuzda çok daha iyi sorular sorabileceğinizi, bilgi sahibi olabileceğinizi ve çocuklarınızin tedavisi konusunda doğru ve güvenli bir şekilde iyi seçimler yapacaginizi umuyoruz. Çocuklar için Ortodonti Ebeveyn Kılavuzu’nu mantıklı bir ilerlemeyle düzenledik. Her ne kadar etrafta dolaşabilseniz de, genellikle bölümleri sırayla okumak en mantıklısıdır. 

Çocukların ortodontik tedaviye erken dönemde ihtiyaç duymasının çeşitli nedenleri vardır. Çocukların ortodontik tedaviye ihtiyaç duymasının farklı nedenlerini ve dikkat edilmesi gereken uyarı işaretlerini öğrenmek için buraya tıklayın.

Bazı diş ve kapanış sorunları ancak büyümekte olan bir çocuklarda düzeltilebilir. Bu, dar büyüme penceresini geçtikten sonra tedavinin zorlaştığı ve genellikle daha maliyetli olduğu anlamına gelir. Küçük bir çocukta düzeltilmesi sadece birkaç ay ve kısa bir ortodontik tedavi seansı iken, bu durumun yetişkinlikte düzeltilmesi yıllar alabilir ve invazif cerrahi prosedürler gerektirebilir. Burada çocuklara diş teli takmak için en iyi yaşın ne zaman olduğunu öğreneceksiniz.


Daha fazlası için tıklayın.

Daha fazla randevu mu? Çocuklarıma diş teli taktırmak için gerçekten ortodontik muayene yaptırmam gerekiyor mu? Ortodontistin Diş Hekiminden Farkı Nedir? Endişelenmeyin, bunların hepsi makul sorular! Ortodontist ve diş hekimi seçimi arasındaki büyük farkları ve çocuklarınız için en iyi seçimin ne olacağını öğrenin.
Daha fazlası için tıklayın.
Siz de çoğu insan gibi ortodontiyi diş telleriyle ilişkilendirebilirsiniz. Ancak günümüzde bu, bir ortodontistin yaptığı işin sadece bir kolu. Bazı çocuklar diş tellerinden faydalanacaktır. Diğerleri için Invisalign daha uygun olabilir. Her ikisinin de artılarını ve eksilerini öğrenin ve çocuğunuz için diş tellerinin mi yoksa Invisalign’ın mı en iyi seçim olacağını öğrenin.
Daha fazlası için tıklayın.

Ortodonti diş tellerinden çok daha fazlasıdır. Diş tellerine veya Invisalign’a ek olarak çocuğunuzun ortodontik genişleticiye veya başka türde bir cihaza
ihtiyacı olabilir. Bazı çocukların neden ortodontik genişleticilere veya diğer apareylere ihtiyaç duyduğunu ve bu apareylerin çocuğunuzun doğru kapanışına nasıl yardımcı olduğunu öğrenin.

Daha fazlası için tıklayın.

Çocuklarınız için diş teli takmak sandığınız kadar zor olmayacak. Çocuklarınızın diş tellerini temiz tutmalarına ve ortodontik acil durumlardan kaçınmalarına
yardımcı olacak basit talimatları öğrenin.

Daha fazlası için tıklayın.

Çocuklarınızın tedavilerinden sonra, gülümsemelerini ve dişlerini düzgün pozisyonlarında tutmak için ortodontik tutucular(retainerlar) çok önemlidir. Çocuklarınızın ortodontik retainerlardan neler bekleyeceğinizi öğrenin.

Daha fazlası için tıklayın.

Çocuklara diş teli taktırırken yeni bir ortodonti uzmanına ilk ziyaretinizde birçok soru ortaya çıkar. Çocuklara diş teli taktırırken yeni bir ortodonti uzmanına ilk ziyaretinizde birçok soru ortaya çıkar. Çocuğunuzda yapılması gerekli olan teşhis araçlarını ve muhtemel soruları öğrenin.

Daha fazlası için tıklayın.

Çocuğunuzda yapılması gerekli olan teşhis araçlarını ve muhtemel soruları öğrenin.

Daha fazlası için tıklayın.

İki aşamalı ortodontik tedavi nedir ? Diş teli veya ağız apareyi takan küçük bir çocuk gördüğünüzde, muhtemelen iki aşamalı bir ortodontik tedavi planı vardır. Bu, erken ortodontik müdahalenin ergenlik döneminde tedavi sırasında ihtiyaç duyulan iş miktarını azaltacağı durumlarda genellikle yalnızca çocuklara uygulanabilen özel bir tedavi seçeneğidir. Adından da anlaşılacağı gibi iki aşamalı ortodontik tedavi, ortodonti ile iki tur tedaviyi içerir.
Daha fazlası için tıklayın.